neděle 14. listopadu 2010

Věda: Projekt Globálního Vědomí (Global Consciousness Project)

Projekt ve zkratce

Robert G. Jahn
Projekt globálního vědomí (The Global Consciousness Project nebo EGG (ElectroGaiaGram) Project) je mezinárodní experiment, jehož počátky se datují do listopadu roku 1997. Již v roce 1979 založil Robert G. Jahn z Princetonské univerzity laboratoř PEAR (Princeton Engineering Anomalies Research). Zde se snažili odpovědět na otázku, zda mohou být citlivá elektronická zařízení (jejichž součástí jsou generátory „náhody“ resp. náhodných čísel) ovlivněna zvláštními stavy vědomí, jako jsou silné emoce.






Jak vlastní výzkum probíhá?

Z globální sítě (generátory jsou v Evropě, USA, Kanadě, Indii, na Novém Zélandu, Fidži, Japonsku, Číně, Rusku, Brazílii, Africe, Thajsku, Jižní Americe a Austrálii ) 65 fyzikálních generátorů náhodných čísel jsou průběžně sbírána data. Tato data se následně analyzují a zkoumá se, zda existují jakékoliv vztahy (zda korelují) mezi daty a globálním vědomím, které reagovalo na události jako je pohřeb princezny Diany, útok na WTC 11.září 2001 apod..


Něco o generátorech náhodných jevů

Náhoda - něco, co může ale nemusí nastat, přičemž existenci či neexistenci daného jevu „nelze“ ovlivnit.

V počítačové praxi se v drtivé většině nesetkáme s generátory náhodných čísel, ale čísel tzv. pseudo-náhodných. Ta jsou vypočítávána například na základě systémového času. Následující číslo se vypočítá z čísla předchozího aplikováním nějakých numerických operací. Po dostatečném množství takto vygenerovaných čísel objevíme určitý vzorec.

Pro tento výzkum jsou tak naprosto nevyhovující a proto se používají fyzikální generátory. V praxi hojně používaný generátor digitalizuje náhodný šum (bílý šum) na polovodičovém přechodu. V projektu se používají tři různé generátory náhodných jevů (REG – Random Event Generator):
  • Přenosný PEAR generátor - Tento generátor byl vyvinut v PEAR laboratořích Johnem Bradishem. Využívá tepelného šumu (Johnsův šum), který je způsoben náhodným pohybem elektronů. Tento šum je závislý pouze na teplotě a ustává jen při teplotě absolutní nuly.

  • Mindsong MicroREG - Opět vyvinut v laboratořích PEAR. Kromě Johna Bradishe se na jeho vývoji podílel Roger Nelson a menší měrou i další členové PEAR týmu. Návrh generátoru byl poskytnut společnosti Mindsong, Inc., která jej vyrobila. Generátor využívá unipolární tranzistor řízený elektrickým polem (FET – Field-Effect Transistor).

  • Orion RNG - Navržen v Holandsku pány Dickem Biermanem a Joopem Houtkooperem a vyráběn Amsterodamu společnosti ICATT Interactive Media. Je založen na dvou nezávislých Zenerových diodách. Oba signály jsou převedeny na náhodný bitový stream, zkombinovány (použitím XOR) a následně přeneseny přes port RS-232 (sériový port) do počítače.

Globální síť generátorů náhodných jevů

Veškerá naměřená data jsou přenášena do centra v Princetonu, kde jsou zpracována, analyzována a archivována. Každý má tak k těmto datům přístup pro provádění vlastního výzkumu nebo ověřování závěrů. Na konci roku 2001 (pozdější údaj není známý) databáze naměřených dat (vysoce zkomprimovaných) zabírala 3 GB paměti.

Na domovské adrese projektu je možné nalézt obrovské množství podrobných informací od historie projektu, přes použité metody analýzy, často kladené dotazy, interpretace dat apod.. Pro pochopení celého principu zpracování dat Vám určitě nebude stačit 30 minut, protože se jedná o docela náročné nejen statistické výpočty.


Mystifikace na českém internetu

Po zadání hesla „Projekt Globálního Vědomí“ do vyhledávače Google se Vám zobrazí dvě stránky výsledků, z nichž jsou použitelné tak tři odkazy, které očividně čerpají jeden od druhého. Na tom by ještě nebylo nic špatného, pokud by ovšem neobsahovaly vymyšlené pojmy a naprosto překroucené „zaručené“ informace. Přitom hned po prvním přečtení je jasné, že autoři článků buď ani nenavštívili stránky projektu, nebo je jejich angličtina na velice nízké úrovni.


Blábol číslo jedna: „quantecové diody s bílým šumem“
Toto má být prosím "quantecová dioda"
Tento pojem získal první místo mezi bláboly naprosto oprávněně. Pokud si necháte vyhledat tento pojem, nenajdete žádnou jinou zmínku o quantecové ani quantekové či kvantekové diodě s bílým šumem. Tento patvar vznikl nesprávným překladem textu, který pojednává o kvantových jevech, jako je například tepelný šum. Autoři pravděpodobně nemají potřebné elektrotechnické vzdělání, a co je horší, ani si nenajdou význam pojmu, kterému nerozumí. Připojený obrázek, který má představovat tuto smyšlenou diodu, na kterém je nějaký krystal, o který je opřená sklěněná trojúhelníková destička s kuličkami ve vrcholech, je už opravdu k smíchu.

Titulky u těchto článků jako „Výsledky jsou jednoznačné“ pak celý projekt ještě více zhazují. Ani sami autoři projektu se neodvažují říci, že výsledky jsou jednoznačné, protože interpretace naměřených dat je velice problematická a často je problém rozlišit, které údaje jsou výsledkem šumu, a které jsou opravdu reakce na nějakou událost.

Většinou jsou články doplňeny fotografiemi hořících mrakodrapů z 11. září a grafy, u kterých jsou popisky, podle kterých má být naprosto zřejmá souvislost mezi naměřenými daty a danou událostí. Tyto grafy jsou však u článku, který čítá 5 odstavců naprosto irelevantní, protože nemohou poskytnout naprosto žádné podrobnosti ohledně významu zobrazovaných dat.

Touto, ať už záměrnou mystifikací, nebo mystifikací způsobenou naprostou ignorací autorů článků, padá na celý projekt negativní světlo.


Podle článku o projektu na serveru Wikipedia byla nezávislými vědci Erwinem Mayem a Jamesem Spottiswoodem provedena analýza dat sesbíraných kolem 11. září 2001. Došli k závěru, že neexistuje žádná statisticky významná změna v náhodnosti měřených jevů.

Žádné komentáře:

Okomentovat