pondělí 21. března 2011

Aplikace: Impresys DemoMate

Před několika dny se mi do ruky dostala aplikace od společnosti Impresys názvem DemoMate (verze 1.3.1111). Jedná se o aplikaci pro vytváření názorných click-by-click návodů jak ovládat nějaký program, jak v určitém programu provést určitý úkol apod.



Narozdíl od aplikací, které snímají veškeré dění na obrazovce (screen recording software, screencast) a výstupem je video (například ve formátu avi, swf apod.), snímá jen jednotlivé obrazovky a dopočítává trajektorii kurzoru myši.

Pojďme tedy blíže DemoMate prozkoumat.


Grafické uživatelské rozhraní (GUI)
Celé GUI je laděno do odstínů modré a působí moderně. Pokud byste čekali velké množství možností nastavení, tlačítek a menu, budete nejspíš zklamáni. Obrazovku aplikace můžeme rozdělit na tři části:

  1. Plocha zobrazující jednotlivé kroky návodu - zde vidíte aktuálně zobrazený krok
  2. Vlastnosti aktuálního kroku - Nachází se pod hlavní plochou a skládá se z okna pro text (vlevo), který bude zobrazený u bubliny (popř. jiné reprezentace) kurzoru. Napravo od něj je okno pro tzv. "Talking Points", tzn. více detailnější poznámky k danému kroku. Pokud se krok komentovaný, nachází se zde přepis komentáře. Nad tímto oknem je menu, které si probereme později.
  3. Osnova - V pravém sloupci je seznam všech nahraných sekcí a jednotlivých kroků. Můžeme se zde přepnout do sekce Share, ve které vytvoříme výstup našeho projektu.

V horní liště ještě nalezneme klasické položky File (Soubor) a Help (Nápověda). Uživatelské prostředí je čisté, přehledné a člověk se naučí program ovládat během pár minut.

Ovládání
Nový tutoriál (nebo návod, chcete-li) vytvoříme pomocí File - New Demo. Objeví se prázdné okno bez jediného kroku (Step). Novou sekci vytvoříme kliknutím na "Capture New Section". V zobrazené nápovědě se objeví tři klávesové zkratky:

  • ESC - Ukončení záznamu
  • Levý CTRL - Vynucení vytvoření nového kroku bez kliknutí myši
  • Pravý CTRL - Nahrazení posledního kroku novým

Po odkliknutí této nápovědy začíná zaznamenávání našich kroků. První je zaznamenán "okamžitě" po odklepnutí. Slovo "okamžitě" jsem dal do uvozovek schválně. Rychlost sejmutí obrazovky je dána nastavením (File - Options - Adjust Capture Speed) v rozmezí od 0.5 vteřiny po 2 vteřiny. U nastavení se ještě chvíli zastavíme. Máme zde klasicky možnost změnit adresář, kam se budou ukládat data pro aktuální projekt. Pomocí dvou přepínaču nastavíme, jak zobrazení okna "Ready", které nás připraví na nahrávání sekvence, tak přehrátí zvuku během zaznamenání obrazovky. Jak bylo zmíněno výše, můžeme měnit rychlost sejmutí obrazovky od kliknutí a vzhled nápovědy u kurzoru myši. Následuje hlasitost zvuku na pozadí, kvalita obrázků, pokud jsou exportovány jako součást návodu do Wordu a přepínače pro zobrazení loga aplikace a bublin s nápovědou v exportovaných návodech do Wordu.


Návod vytváříme tak, že normálně pracujeme s aplikací a po každém kliknutí myši nebo stlačení CTRL je sejmuta obrazovka. Pokud chceme zobrazit popis kroku, zapíšeme jej do "Click Instructions". Umístění kurzoru můžeme kdykoliv změnit a vždy se vztahuje k zobáčku bubliny. Kurzor můžeme ve vybraném kroku úplně skrýt pomocí ikony kurzoru v menu, které jsem zmínil v části popisující GUI. Pojďme se podívat na další možnosti v tomto menu:


  1. Enable/Disable Fade Transition (Povolit/zakázat jemný přechod) - Při zapnutí vytvoří znatelný přechod mezi jednotlivými kroky. Hodí se pro situace, kdy potřebujeme zdůraznit velký skok z jednoho místa aplikace na jiné, delší časový úsek mezi jednotlivými kroky apod.
  2. Turn On/Off Pointer (Zapnout/Vypnout kurzor) - Můžeme nechat kurzor myši skrytý pro aktuální krok.
  3. Show/Hide Cue (Zobrazit/Skrýt nápovědu) - Zobrazí nebo skryje instrukci v návrhu aktuálního kroku. Pozor, pokud nechceme zobrazit instrukci ani ve výsledném návodu, musíme vymazat pro tento krok text instrukce.
  4. Show/Hide Frames (Zobrazit/Skrýt rámečky) - V návrhovém režimu zobrazí nebo skryje rámečky kolem oblasti aktivní pro kliknutí (viz "Vedený krok").
  5. Add Video Box (Přidat okno s videem) - Můžeme přidat okno s videem ve formátu wmv.
  6. Add Highlight Box (Přidat zvýrazněný rámeček) - Přidá červený rámeček pro zvýraznění důležité části obrazovky. Rámeček se postupně rozsvítí.
  7. Add Text Entry Box (Přidat textové pole) - Přidá pole s textem, který se postupně vypíše. Simuluje zadání hodnot do formuláře apod.
  8. Add Jump Box (Přidat rámeček pro skok) - Po kliknutí na tento rámeček (neviditelný - můžeme orámovat například rámečkem 6) můžeme skočit na začátek jiné sekce v projektu nebo internetovou stránku, která se otevře v defaultním prohlížeči.
Pravá polovina menu slouží pro nahrátí zvukové stopy k danému kroku nebo přiřazením stopy, kterou máme na disku ve formátu mp3 nebo wav. 

Jestliže máme projekt hotový, máme několik možností, jak jej publikovat. Můžeme jej exportovat do Wordu (File - Export Script), což může sloužit jako záložní plán, pokud nemůžeme návod pustit (např. není nainstalovaný Silverlight). Pokud se v pravém menu přepneme na záložku Share (Sdílet), výstup vytvoříme kliknutím na "Package Tutorial". Zde máme tyto možnost v rozbalovacím poli "Output":
  • Multiple Files (Více souborů) - Návod je uložen jako jednotlivé kroky (co krok to obrázek). Přechod mezi kroky ale bliká, takže se hodí spíše pro streamované návody.
  • Single File (Jeden soubor) - Návod uložen jako jeden soubor.
  • Single Executable (Jeden spustitelný soubor) - Vytvoří exe soubor, po jehož spuštění je demo přehráto v Silverlight přehrávači.


Nedostatky
K sepsání článku jsem se rozhodl hlavně kvůli velkému množství nedostatků. Celý program působí jako nedodělaný a uspěchaný. 

  • Jednotlivé sekce můžete pojmenovat ale kroky ne. Pokud tvoříte rozsáhlý návod o několika desítkách kroků (kolega jich měl kolem 300), tak je následná orientace v něm velmi nepřehledná, když máte v každé kroky pojmenovány Step1, Step2, ...
  • Kroky můžete vložit i z uložených obrázků, ale ty musí mít stejné rozlišení, jako ostatní kroky. Pokud tak děláte s projektem na více monitorech, které mají rozdílné rozlišení, máte problém. Buď musíte nastavit systémové rozlišení, nebo měnit rozlišení obrázkům. DemoMate za vás automaticky nic neudělá.
  • Pokud máte uložených například 60 kroků ve formě obrázků (se stejným rozlišením - viz předchozí bod), musíte je vkládat jeden po druhým a to kliknutím na nějaký krok výběrem z kontextového menu možnosti "Insert step below" nebo "Insert step after". Takže se uklikáte.
  • Nemožnost Drag&Drop souboru obrázku z disku do aplikace. Tato možnost mi chyběla asi nejvíce a považuji ji za naprosto samozřejmou u dnešních aplikací.
  • Nemůžete nastavit dobu zobrazení jednotlivých snímků. Toto je další obrovská výtka.
  • Nemožnost změnit kurzor. U mnoha aplikací je to zásadní informace, když popisujeme nějaký postup.
  • Aplikaci se mi podařilo shodit do neošetřené výjimky. Ostuda pro programátory.
  • Málo možností nastavení.
  • Příliš mnoho chyb. Ve vygenerovaném projektu mi nezobrazuje instrukce u několika kroků, i když v návrhu jsou. Zvuk kliknutí dělá jen u prvního kroku, u ostatních již nekliká. Pokud vložíme video box, změníme velikost a pustíme ho, zmizí ovládací rámeček video boxu a nemůžeme jej už vymazat. Musíme odstranit celý krok a další chyby.

Kvůli zmíněným chybám jsem začal hledat alternativu a nejlépe open source a freeware. Zatím si hraju s aplikací Wink, která vypadá docela slušně, má mnohem více nastavení (včetně nastavení doby jednotlivých kroků), ale výstup nění tak plynulý (je ve formátu swf). Nicméně je zadarmo, což je levnější, než 300$ za DemoMate.

Pokud jste se někdo dostal k používání DemoMate nebo podobného software, napište do diskuse vaše zkušenosti. 

2 komentáře:

  1. Demomate a Wink se nedají moc srovnávat, protože mají trochu jiný účel. Wink je jednoduché řešení pro pasívní video prezentace. Demomate má simulační mód (presenter) pro prezentaci produktu.

    Demomate má navíc profi rozhraní pro prezentátory, elearning, tvorbu dokumentace včetně demoskriptů, atd.

    S většinou výtek souhlasím, ale ani u Winku to není žádná sláva. Prostě se oba programy nedají moc srovnávat, protože každý má trochu jiný účel.

    P.S. Používáme oba... :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vrgulnik: Děkuji za komentář. Pokud byste věděl o nějaké jiné alternativě, budu rád, když se zmíníte.

      Vymazat